NAČIN SAKUPLJANJA LEKOVITOG BILJA


Lekovito bilje treba sakupljati pod odredjenim pravilima kako bi se izbeglo uništavanje i skupljanje neadekvatnih delova za čajeve i meleme. Ovde ću vam dati kratke smernice i načine sakupljanja biljaka.
 Prvo mesto sakupljanja biljaka mora biti adekvatno. To znači da se biljke sakupljaju sa čistih prostora van naseobina dalje od puteva i železničkih pruga jer takva mesta obiluju prašinom i raznim nečistoćama.
Kad krenete da sakupljate lekovito bilje, sakupljajte samo jednu vrstu ne mešajte više vrsta, a pogotove ne mešajte otrovno sa neotrovnim biljem.

List i cvet lekovitog bilja se sakuplja za vreme toplih, lepih sunčanih dana. Ne sme se brati za vreme kiše kao ni odmah posle nje niti rano za vreme rose. Beru se list i cvet pri čemu se vodi računa da se odstrane svi nepoželjni delovi (sasušeni, buđavi, truli...). List i cvet bilja je najbolje sakupljati u korpama da bi se izbeglo nagnječenje i oštećenje bilja.
Tako sakupljeno bilje se suši na policama postavljenim belim papirom ili platnom u hladovini na promaji, ne sme se direktno izlagati suncu. Za vreme sušenja bilje se treba preokretati dva do tri puta dnevno. Ovo treba raditi vrlo pažljivo i nežno da bi se izbeglo oštećivanje bilja. Temperatura bi trebalo da bude negde između 30 i 40 stepeni, a za pojedine biljke čak i 50 stepeni Celzijusa.

Koren jednogodišnjih lekovitih biljaka se vadi u proleće dok su biljke u cvatu zbog lakšeg raspoznavanja. Kod višegodišnjih biljaka koren se sakuplja u jesen. Prilikom sakupljanja obratiti pažnju da se ne odstranjuju mladi korenovi jer nemaju nikakvu lekovitu ni komercijalnu vrednost. Potrebno je prilikom prikupljanja odstraniti trule, suve, buđave delove, očistiti korenje od zemlje i prljavštine pa ih zatim oprati pažljivo u hladnoj vodi. Tako pripremljeno korenje iseći i nanizati na kanap pa sušiti na temperaturi od 60-70 stepeni na suncu, u pećnici ili sušari.

Kora drveta se sakuplja za neke vrste čajeva i melema. Kora se skida sa grana debljine 10-20cm u prečniku i to guljenjem. Koramora biti zdrava, glatka neispucala i bez izbočina. Kora se posle skidanja dobro opere prosuši krpom, sitno isecka i suši na promaji bez direktnog izlaganja suncu tj. u hladovini.

Lukovice, Semenje, Plodovi, beru se sasvim zreli. Postoje izuzetci kod pojedinih plodova koji zbog svojih svojstva i vitamina treba brati pre sazrevanja da bi se vredne materije sačuvale,a i da ne bi došlo do kvarenja i buđanja prilikom sušenja. Sušenje treba vršiti na prozračnoj tkanini na promaji i hladnoći. Osušene plodove skladištiti u papirnim rupičastim kesama.

Нема коментара:

Постави коментар

O BLOGU

"BILJKE SU I HRANA I LEK,  UPOZNAJMO IH SVUDA I UVEK"   V. PELAGIĆ Poštovani čitaoci, Na početku ću reći nešto o seb...